Üretimi Durdurulan Arabalar

Nüfus artışıyla birlikte trafikte yer alan araba sayısı da artıyor. Birbirinden önemli firmalar farklı bütçelere göre otomobillerle tüketicilerin karşısına çıkıyor. Kullanıcılar bazı modellere yoğun ilgi gösterirken, bazı modellere ise neredeyse hiç rağbet olmuyor. Özellikle lüks otomobillerden bir kısmına talep olmadığı için zaman zaman üretimleri sonlandırılıyor. Bakın son yıllarda üretimi durdurulan arabalar hangileri?

 

Son Birkaç Yılda Üretimi Durdurulan Arabalar

Üretimden kalkan arabalar özellikle yeni bir araç almak üzere olan kişileri yakından ilgilendirmektedir. Çünkü bir aracı satın alırken, değer kaybı yaşanmadan geri satılması son derece önemlidir. Birçok dev firma, her sene üretimi durdurulan arabaları belirleyerek tüketicilere duyurmaktadır. Örneğin Aston Martin’in lüks tutkunları için ürettiği DB9 modeli 2017 itibariyle yerini DB11 modeline bırakmıştır ve üretimi durdurulmuştur. Volkswagen tarafından az satan Eos modeli de artık üretimi durdurulan otomobiller listesindeki yerini almıştır.

 

Üretimi durdurulan arabalar listesinin en dikkat çekici modeli ise Z4’tür. BMW’nin gözde modellerinden biri olan Z4 uzun zamandır üretilmekteydi. Lüks araç Lincoln MKS’nin ve Land Rover’ın efsanelerinden Discovery 4’te üretimden kalkan arabalar içerisindedir.

 

2017 ve 2018 yılı itibariyle Jeep markası tarafından üretilen Patriot, Dodge tarafından piyasaya sürülen Dart ve Town & Country modelleri de artık piyasada yok. Dodge markasının tutkunlarını üzen haber ise üretimi durdurulan otomobiller listesinde tamamen hız odaklı ve yol tutuşu maceraperestler için ayarlanmış bir yaklaşımla tasarlanan Viper’in de yer alması oluyor. Üretimi durdurulan arabalar arasında Hyundai’nin de iki otomobili bulunuyor. Bunlardan ilki lüks sedan modeli Equus, diğeri ise CR-Z modelidir. Son olarak 2010 yılında piyasaya sürülen Chrysler 200’de üretimden kalkan arabalar içerisindedir.

 

Bu Araçlar Neden Üretimden Kalktı?

Otomotiv sektörü için arz-talep dengesi son derece önemlidir. Özellikle piyasada talep olmayan modeller, üretimi durdurulan arabalar içerisinde yer almaktadır. Diğer yandan günümüzde onlarca araç markası yeni modeller üretirken tüketicilerin değişen otomobil tercihlerini göz önünde bulundurmaktadır. Bu nedenle üretimine son verilen araçların yerini konfor, yakıt ve motor gibi hususlarda kullanıcı istekleri ön planda tutularak tasarlanan modeller almaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp chat